Fényterápia
Szinte minden gyermek tudja, hogy a csokoládé boldoggá tehet minket. De amit sokan nem tudnak: a Fény is alkalmas erre. Kalória nélkül. A fényterápia például sok esetben nagyon pozitív hatással van a hangulatra, mert a csokoládéhoz hasonlóan a szerotonin hormon termelését is aktiválja. Olyan emberek, akik pl. SAD-ban szenvednek (szezonális függő depresszió), a tipikus tünetei csökkenthetőek vagy akár teljesen megszüntethetőek.
Az egészség és a fény összefüggését régóta kutatják, a fényterápiát pedig egy ideje sikeresen alkalmazzák különféle betegségek esetén. A szakzsargonban ezt "könnyű zuhanynak" is nevezik. Például az érintettek körülbelül 20-50 cm távolságban ülnek 2 órán át egy 2500 lux fényerejű lámpa előtt, 10 000 luxnál ez az idő fél órára csökken. Itt fontos, hogy a fény ne világítson közvetlenül a szemébe, csak a retinára essen. Ennek előfeltétele a rendszeres könnyű "zuhany", amelynek napi időtartama a lámpa erősségétől függ. Kora reggel alkalmazva segít az érintetteknek a belső órájuk megfelelő beállításában és a napi energiák újratöltésében.
Az orvostudományban hosszú ideje bebizonyosodott, hogy a fény természetes színspektrumával nemcsak esztétikus. Sok esetben még orvosságként is használják. Az észak-európai országokban, ahol a természetes napfény az Egyenlítőhöz vagy a Földközi-tengerhez képest nagyon korlátozott, a fényterápiát sikeresen alkalmazzák.
A fényterápia alkalmazási területei 2500 lux a minimum fényerő a fényterápiához. Ez sokszor nagyobb, mint a zárt helyiségek fénye (250-500 lux). A szabadban a fény elérheti a 2000 - 100 000 luxot, az évszaktól és az időjárástól függően. A pontos hatásmechanizmus itt még ismeretlen, a szakértők feltételezik, hogy a fény időzítőként működik, amely szinkronizálja a test belső óráját a valós idővel. Ügyelni kell arra, hogy csak fehér fény legyen használva. Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre arról, hogy a kék-fehér fénynek jobb hatása lehet, de ezt tudományosan még nem bizonyították. Önmagában a kék fény nem alkalmas, az UV fényt előzetesen ki kellene szűrni. Az azonban biztos, hogy a napfény (ideértve a naphoz hasonló, erős mesterséges fényt is) szabályozza a szervezet saját szerotonin- és melatoninhormonjainak kölcsönhatását. A fény megemeli a szerotonin szintet, más néven boldogsághormont, és szó szerint világosítja a hangulatot. A sötétebb területeken a fény hiánya azt jelenti, hogy a boldogsághormon csak ritkán termelődik a diencephalon tobozmirigyében. A depressziós és depresszív hangulat ennek csak az egyik következménye. Ezért azt javasoljuk az érintetteknek, hogy télen a lehető leggyakrabban maradjanak a szabadban, hogy elegendő fényt "töltsenek be". Súlyos depresszió esetén a fényterápia nem helyettesíti a gyógyszeres kezelést. Az orvost előzetesen konzultálni kell! Ezzel a terápiával kezelhető az alvászavar, (téli) depresszió vagy különféle bőrbetegségek.
Hogyan és hol hajtható végre a fényterápia?
A fényterápiás foglalkozások mind az orvosi rendelőben, mind a mindennapi életben otthon végezhetők. A könnyű "zuhany" könnyen integrálható a mindennapi életbe; a reggel 7 és 10 óra közötti idő a legjobb. Azonban nem szabad hajnali 4 óra előtt megtenni, mert ez megzavarhatja a test természetes ritmusát.
10 000 lux esetén napi 30 perc elegendő; a könnyű "zuhanyt" reggeli vagy újságolvasás közben is el lehet elvégezni. Elég, ha a lámpa közvetlen közelében van, és folyamatosan a lámpa irányába néz. Kerülni kell azonban a lámpába való közvetlen belenézést.