LED és a színhőmérséklet - Egy cikk a fény és a színhőmérséklet kapcsolatáról.
A lakásában LED-re kívánja cserélni a világítást, és felmerül a kérdés: mi köze van a színhőmérsékletnek a fényhez? A választ ebben a cikkben találja meg. Leírjuk, hogy mely értékek a kedvezőek a kellemes otthoni környezethez, a tökéletes munkakörülményekhez vagy a fürdőben.
A fürdőszoba, a nappali, a konyha vagy a munkahely megfelelő színhőmérsékletének kiválasztása az első lépés a tökéletes LED világítás eléréséhez.
Színhőmérséklet
A fényforrás színhőmérsékletét Kelvinben (K) mérjük. A kelvini információk mindig egy elméleti, teljesen fekete testre utalnak. Amikor a fekete test felmelegszik, az izzani kezd és sötétvörösre vált. A vörös, narancssárga, sárga és fehér szín követi, és nagyon magas hőmérsékleten világoskék színű. Az izzó kályha piros színű, gyertyafény sárgás, napfény fehér és a sarki csillag kékes.
Fehér fény esetén általában a lentiekben megadott színhőmérsékleteket és neveket kell használni.
Nappali fehér > 5.500–8000K nappali fény , kék színű
Semleges fehér > 3000–5000K mesterséges fény , természetes színvisszaadással rendelkezik
Melegf ehér, 2700–3000K meleg fehér, hasonlóan az izzólámpa fényéhez, sárga csillogással rendelkezik
A különböző színhőmérsékletek alkalmazási területei:
Sokáig nem figyeltek fel a fény fontosságára. A fényt azonban már évek óta az egészséghez és jóléthez társítják . Hogyan lehet hatékonyan használni a különféle fényhőmérsékleteket a lakó- és munkaterületen annak érdekében, hogy pozitív hatással legyen ránk az egészség és a teljesítmény szempontjából?
A különböző fehér fények eltérő hatással vannak az életkörülményekre és a jólétünkre. A lakóövezetekben, például hálószobákban és nappali helyiségekben a meleg fehér fényt kibocsátó fényforrások különösen alkalmasak. A fény hangulatos és kellemes légkört teremt a szobában. Például az esti órákban a melegfehér fényforrás sárgás csillogása támogatja a relaxációs folyamatot, és enyhíti a mindennapi stresszt.
A semleges fehér fényforrások különösen alkalmasak irodákhoz, dolgozószobákhoz, hobbi helyiségekhez és egyéb munkahelyekhez, valamint konyhákhoz (részben), mivel a természetes színvisszaadás miatt a tárgyak ebben a fényben jól láthatók.
A nappali fényhez való hasonlósága miatt a fehér napfény különösen alkalmas irodákba, szemináriumtermekbe, műhelyekbe és sok más helyre, ahol a munkahelyi jó koncentráció kívánatos vagy szükséges. Mivel a hideg fehér fény nagyon erősnek tűnik, gyakran használják a gyárcsarnokok munkahelyeinek megvilágítására. Ebben a környezetben általában nem fontos olyan barátságos légkör, amely hidegfehérrel nem érhető el.